Ekonomi

AB gaz fiyatları 23 ayın en düşük seviyesinde

Avrupa doğal gazfiyatlar, talebin sakinleşmesiyle son 23 ayın en düşük seviyesine geriledi.

Montel-Foreks’in haberine göre Hollanda TTF hub Haziran kontratı en son bugün 0,39 euro düşüşle 29,33 euro/MWh seviyesinde işlem görüyordu. İlgili sözleşme gün içinde 28,78 euro/MWh ile 18 Haziran 2021’den bu yana en düşük aylık vade döneminde satış yaptı.

İngiltere NBP eşdeğeri gün içinde 23 ayın en düşük seviyesi olan 64.11 peni/th’den satıldı. Sözleşmenin son periyodu 64,80 p/th’de gerçekleşti.

Piyasa katılımcıları, bugünkü fiyat hareketinin nedenleri olarak fiyatlara, yüksek stok seviyelerine ve LNG kargolarının Avrupa’ya kaymasını destekleyen durgun Asya talebine işaret ediyor.

Güncel hava durumu raporları, Kuzeybatı Avrupa’da sıcak bir Haziran öngörüyor ve sıcaklıkların mevsim normallerinin 2 ila 3 °C üzerinde olabileceğini gösteriyor.

Refinitiv analisti Marina Tsıgankova, “Şu anda sahip olduğumuz çok ağır Norveç boru hattı bakımına rağmen, depolama birimleri yaz bitmeden tamamen şarj olacak gibi görünüyor.”sözlerinden alıntı yapıyor.

Avrupa gaz stokları ise en son %66 dolulukla kaydedilmişti.

Spot piyasada, TTF gün öncesi sözleşmesi en son 0,05 euro düşüşle 28,25 euro/MWh’den işlem görürken, NBP karşılığı 0,60 pens düşüşle 64,00 p/th’den işlem gördü.

-Foreks Haber Merkezi-

kadirli-ajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu