Ekonomi

Bankacılıktaki en büyük açık pozisyon

Silikon Vadisi’ni sallayan ve ardından İsviçre’ye sıçrayan bankacılık kredibilite krizinde bu kez gözler Kanada’ya çevrildi.

Bankacılık şube hisselerindeki en büyük açık davanın yaklaşık 3.7 milyar dolarla Kanada’nın en büyük ikinci bankası olan Toronto-Dominion Bank’a açıldığı ortaya çıktı.

TD Bank’taki bazı açık pozisyonlar dikkate değerdi ve bu, bankacılık segmentine yönelik genel endişeyi yansıtıyordu. Ayrıca mevduatın bankaya doğru kaçışına işaret eden bir likidite sorunu da bulunmamaktadır.

Ancak analistler, bankanın Kanada’daki bir konut yavaşlamasına karşı savunmasız olabileceği konusunda uyarıyorlar. Industrial Alliance Portföy Yöneticisi Daneshvar Rohinton, ‘değişken oranlı mortgage’ın yaygın olarak kullanıldığı Kanada’da sorunlu konut kredilerindeki artışın TD’ye de yansıyabileceği endişelerine dikkat çekti.

47 milyar dolarlık erime şirketinde hissesi var

Bankanın ABD’de satın alma görüşmeleri yapması ve ABD bankacılık sektörüne dahil olması da açık pozisyonları açıklayabilir. TD’nin, piyasa değeri 47 milyar dolardan silinen Charles Schwab’da yüzde 10 hissesi var.

Yatırımcılar tarafından açılan kısa vadeli davaların büyüklüğü bakımından, BNP Paribas ve Bank of America’yı geride bırakarak dünya lideri olan TD Bank’ta açılan bu davaların büyüklüğü görece düşük seviyede, işlem gören hisselerin yüzde 3,3’ü .

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu