Haber

Biden’ın ABD’deki ‘borç limiti çıkmazı’ nedeniyle yurt dışı ziyaretleri iptal edilebilir

Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Konseyi Stratejik İrtibat Koordinatörü John Kirby, günlük basın toplantısında gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Biden’ın yarın Japonya’nın Hiroşima kentinde düzenlenecek G7 Liderler Zirvesi’ne katılmak üzere yola çıkacağını kaydeden Kirby, Japonya’nın ardından Papua Yeni Gine ve Avustralya’ya yaptığı ziyaretlerin, üzerinde anlaşma sağlanamaması nedeniyle “yeniden değerlendirildiğini” söyledi. Kongre’deki Cumhuriyetçilerle “borç sınırı”. Taşınan.

Biden’ın borç limiti konusuna verdiği önemi vurgulayan Kirby, ülkenin temerrüde düşmesinin ABD’nin uluslararası prestijini de etkileyebileceğine işaret etti.

ABD’nin temerrüde düşmesinden Rusya ve Çin gibi ülkelerin memnun olacağını söyleyen Kirby, bu tür ülkelerin ‘ABD’nin istikrarlı ve güvenilir bir ortak olmadığını’ iddia edebileceklerini söyledi.

Kirby ise sorunun gelişinden birincil derecede Kongre’nin sorumlu olduğunu savundu.

G7 Başkanlar Zirvesi’nde Rusya’ya karşı somut adımların atılacağını kaydeden Kirby, zirvede saf güç, gelişmekte olan ülkelere verilecek takviyeler, Çin ile rekabet ve ortak küresel sorunlar gibi konuların ele alınacağını söyledi.

Kirby, Biden’ın Japonya Başbakanı Kishida Fumio ile görüşeceğini ve ayrıca Hiroşima’ya atom bombası atılmasında hayatını kaybeden pakların yaşamlarına saygı duruşunda bulunmak için bir anıtı ziyaret edeceğini bildirdi.

haber-camlihemsin.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu