Haber

Emekli Korgeneral Hasan Kundakçı’nın defin tarihi belli oldu

İstanbul Kavacık’ta tedavi gördüğü özel hastanede hayatını kaybeden 86 yaşındaki Kundakçı için yarın öğle namazına müteakip Üsküdar’daki Selimiye Camii’nde cenaze töreni düzenlenecek.

Kundakçı’nın cenazesi, törenin ardından Zincirlikuyu Mezarlığı’na defnedilecek.

TERÖRLE MÜCADELENİN ÖNCÜ İSİMLERİNDEN BİRİ

1957 yılında Kara Harp Okulu’ndan mezun olan Hasan Kundakçı, yurt içinde ve yurt dışında çeşitli görevlerde bulundu.

Özel Harp Daire Başkanı olarak da görev yapan Kundakçı’nın adı, 90’lı yıllarda görev yaptığı Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde terörle mücadeledeki başarılarıyla duyuldu.

Diyarbakır’ın Lice ilçesinde 1993 yılında terör örgütü ile güvenlik güçleri arasında çıkan çatışmada Tuğgeneral Bahtiyar Aydın’ın şehit olması üzerine ateş altına alınan bölgeye gitti.

14 SAAT ÇATIŞMA

Telsiz görüşmelerinden teröristlerin yeniden saldıracağını öğrenen Kundakçı, okuldaki 55 yaralı askerden tekrar silaha sarılmalarını istedi. Kundakçı, bu askerlerle 14 saattir çatıştığı teröristlerin bölgeye girmesine izin vermedi.

TÜRK BAYRAĞI İNDİRMEK İSTEYEN YUNAN VATANDAŞLARINA VURUŞ SİPARİŞİ

Kundakçı, 14 Ağustos 1996’da Kıbrıs Türk Barış Kuvvetleri Komutanı olarak görev yaparken, protestolar sırasında Türk bayrağını indirmeye çalışan bir Yunan vatandaşına kurşuna dizilmesi emrini verdi.

27 YILDIR YURTDIŞINA ÇIKMADI

Bu gelişmenin ardından Rum tarafının başvurusu üzerine İnterpol tarafından Kundakçı’nın tutuklanması ve tutuklanması için kırmızı bülten yayınlandı. Bu nedenle kundakçı 27 yıldır yurt dışına çıkmamıştı.

Hasan Kundakçı, bu bahis hakkında” Bayrak indirilirse orada duramayız. Bayrağı indirilmiş bir komutan olmaktansa yurt dışına çıkamayan bir komutan olarak anılmayı tercih ederim.‘ diye ilan etti.

ÜNVAN “TAMBURALI PAŞA”

Sürekli yanında taşıdığı davullu piyade tüfeği nedeniyle. Tamburalı Paşa“Terörle mücadele” olarak bilinen “Kundakçı” Güneydoğu’da Unutulmazlar“adlı bir kitabı da vardır.

beyagacajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu