Haber

Halkalı-Kapıkule Yüksek Hızlı Tren Projesi için 2023 bütçesinden 2,5 milyar lira ayrıldı

TBMM Kadın Erkek Fırsat Eşitliği Komisyonu (KEFEK) Başkanı ve AK Parti Edirne Milletvekili Fatma Aksal, Halkalı-Kapıkule Yüksek Hızlı Tren Projesi için 2023 bütçesinden 2.5 milyar lira ayrıldığını bildirdi.

Aksal yaptığı yazılı açıklamada, AK Parti’nin Cumhuriyetin ilk yıllarından sonra ara verilen demiryolu ulaşımını yeniden gündemine alarak teknolojik gelişmeler ışığında mevcut hatları yenileyerek, yüksek hızlı ve yüksek hızlı demiryolları yapmış ve birçok projeyi hayata geçirmiştir.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yılın ilk küme toplantısındaki söylemlerinin Türkiye’nin Yüzyılı’nın inşasında raylı sistemlere verilen değeri gösterdiğini kaydeden Aksal, şunları kaydetti:

“Halkalı-Ispartakule hızlı tren sınırındaki çalışmaların hız kazanacağını belirten Cumhurbaşkanımız, Ispartakule-Çerkezköy hızlı tren hattının yapımına da başlayacağımızı bildirdi. Edirne için Kapıkule-Halkalı Hızı​ ​Cumhuriyet döneminin en değerli projelerinden biri olan tren projesi Kapıkule-Çerkezköy, Çerkezköy-Ispartakule ve Ispartakule-Halkalı olacak.İlk etabı oluşturan Kapıkule-Çerkezköy hattı 2024 yılında tamamlanacak. Avrupa ve Asya’nın ortasında kesintisiz yük ve yolcu taşımacılığını sağlayacak Halkalı-Kapıkule Hızlı Tren Projesi için 2023 yılı yatırım ödeneği 2.5 milyar lira ayrıldı.Ülkemize hayırlı olsun.”

bandirma-ajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu