Ekonomi

Konut kredilerinde limit güncellendi: Kredilerin yüzde 90’a varan oranı 5 milyon liranın altındaki daireler için kullanılabiliyor.

Bankaların Kredi İşlemlerine İlişkin Yönetmelikte değişiklik yapılmasına ilişkin karar Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu’nun (BDDK) resmi internet sitesinde yayımlandı. Değişiklik doğrultusunda, tüketicilere konut alımı amacıyla kullandırılacak kredilerde ve taşıt kredisi hariç konut kredilerinde teminat olarak alınan kredi tutarının konut maliyetine oran tablosu güncellendi. Buna göre bu fiyatın yüzde 80-90’ı maliyeti 5 milyon lira ve altında olan yeni konutlar için kullanılabiliyor.

5 İLA 20 MİLYON ARASINDA DEĞİŞEN KONUT DEĞERLERİ

Söz konusu oran, değeri 5 milyon ile 10 milyon lira arasında olan yeni konutlarda yüzde 70 ile 80 arasında olacak. Tüketiciler, değeri 10 milyon lira ile 20 milyon lira arasında değişen sıfır konutlar için bu bedelin en fazla yüzde 60-70’ine kadar kredi kullanabilecek. Maliyeti 20 milyon liranın üzerinde olan yeni konutların yüzde 50 ila 60’ı kredi kullanabilecek.

2. EL KONUTLAR İÇİN YİNE MAKSİMUM FİYAT BELİRLEDİ

Kararla birlikte 2. el konut ve konut garantili kredi alımında kullanılabilecek azami kredi tutarları da yukarı yönlü revize edildi. Buna göre bu fiyatın yüzde 90’ı değeri 1 milyon lira ve altındaki ikinci el konutlar için kullanılabiliyor. Söz konusu oran, değeri 1 milyon lira ile 2 milyon lira arasında olan ikinci el konutlarda yüzde 60 ila 70 arasında olacak. Tüketiciler, değeri 2 milyon lira ile 5 milyon lira arasında değişen ikinci el konutlarda bu bedelin en fazla yüzde 50-60’ına kadar kredi kullanabilecek. Değeri 5 milyon lira ile 10 milyon lira arasında olan ikinci el konutlar için 2,5 milyon ila 3 milyon lira arasında kredi kullandırılırken, 10 milyon liranın üzerindeki ikinci el konutlar için kredi kullanılamıyor.

YENİ KONUT FİNANSMANI PROGRAMI HARİÇ

Öte yandan, Yeni Konut Finansmanı Programı kapsamında kullandırılacak krediler, karar kapsamında yapılan tespitlere tabi olmayacak. Daha önce BDDK, değeri 2 milyon TL ve altındaki sıfır konutlar için yüzde 80-90 seviyesinde kredi verebiliyordu. İkinci el konutlarda ise değeri 500 bin lira ve altında olan konutlar için azami yüzde 90 kredi kullanma şartı uygulandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu