Ekonomi

Putin’den iyimser küçülme tahmini

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, başkent Moskova’da hükümet yetkilileriyle yaptığı görüşmede, yaptırımlara rağmen Rusya’nın petrol üretiminin geçen yıl yüzde 2 artarak 535 milyon tona ulaştığını söyledi.

Doğal gaz üretiminin yüzde 11,8 azaldığını anlatan Putin, “Ancak bildiğiniz gibi Batılı ülkelerin faaliyetleri nedeniyle küresel gaz fiyatları önemli ölçüde arttı ve bunun sonucunda Rus gaz üreticileri ve ihracatçıları Rusya’da iyi karlar elde etti. son iki yıl.”

2022’nin prestijiyle Rusya’nın bütçe açığının 3,3 trilyon ruble (yaklaşık 48 milyar dolar) ve Gayri Safi Yurtiçi Hasıla’nın (GSYH) yüzde 2,3’ü olduğuna dikkat çeken “Böyle bir bütçe açığı, ülkeler arasında en iyi göstergeler arasında yer alıyor.

“Yalnızca yabancılar değil, kendi uzmanlarımız da yüzde 10-20’lik bir küçülme bekliyordu”

Rusya ekonomisinin 2022 yılını beklentilerden daha olumlu bir şekilde tamamladığını belirten Putin, “Rusya Ekonomik Kalkınma Bakanlığı’nın rakamlarına göre ekonomi geçen yılın Ocak-Kasım döneminde sadece yüzde 2,1 küçüldü. Yabancıların yanı sıra kendi uzmanlarımızdan bazıları bile ekonomide yüzde 10 hatta yüzde 20’lik bir daralma bekliyordu. 2022 itibariyle daralmanın yüzde 2,5 seviyesinde olmasını bekliyoruz” dedi.

Bazı bölge ve branşlarda istihdam açığının devam ettiğini vurgulayan Putin, “En büyük düşüş otomotiv dışında bazı farklı alanlarda yaşandı. Hükümetin bu durumu düzeltmek için çalışması gerekiyor ve bunun için her türlü imkana sahibiz. İstihdamı ve reel ücret artışını teşvik etmemiz gerekiyor” dedi.

korkuthaber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu