Haber

Meral Danış Beştaş’ın sağlık durumu nedir? Meral Danış Beştaş kimdir?

Seçim çalışmaları için Erzurum’a giden HDP Küme Başkan Yardımcısı Meral Danış Beştaş Karayazı ilçesinde trafik kazası geçirdi. Araçta sıkıştığı yerden çıkarılarak ambulansla hastaneye kaldırılan Beştaş’ın durumunun ağır olduğu belirtildi. Meral Danış Beştaş’ın sağlık durumu nedir? Meral Danış Beştaş kimdir?

MERAL DANIŞ BEŞTAŞ SAĞLIK DURUMU NEDİR?

Beştaş araçta mahsur kaldı. Olay yerine itfaiye ve ambulans ekipleri sevk edildi. HDP’li Beştaş, ambulansla Erzurum Devlet Hastanesine kaldırıldı. Beştaş’ın sağlık durumunun ağır olduğu öğrenildi.

Tedavi altına alınan Vefa ve parti müdürünün sağlık durumlarının iyi olduğu belirtildi. Kazayla ilgili soruşturma başlatıldı.

MERAL DANIŞ BESTAŞ KİMDİR?

1990 yılında Dicle Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden mezun oldu. Diyarbakır Barosuna bağlı olarak serbest avukat olarak çalıştı. Baro yönetiminde kadın hakları ve insan hakları konusunda uzmanlaşmış bir misyon üstlendi. AİHM’e taşınan hak ihlalleri davalarında avukatlık yaptı. Türkiye’nin aile içi şiddetten hüküm giydiği ilk davada (Opuz davası) başvuranın avukatı olarak yer almıştır.

AİHM, Meral Danış Beştaş’ın avukat eşi Mesut Beştaş ile birlikte 6 Kasım 1993’te gözaltına alındığını ve 25 gün jandarmanın elinde işkence gördüğünü, Türk adli makamlarının, hakkındaki iddiaları soruşturmadığını tespit etti. Beştaş’a ve diğer başvuruculara kötü muamelede bulunulduğunu ve tutukluluğu süresince hiçbir hürriyeti ve hürriyeti bulunmadığını belirtmiştir. güvenlik hakkının ihlal edildiğine karar verdi.

Beştaş, Kobani Olayları nedeniyle HDP Merkez Yürütme Kurulu hakkında başlatılan soruşturma kapsamında 30 Ocak 2017’de gözaltına alınmış ve “silahlı terör örgütüne üye olmak” kabahatinden tutuklanmıştı.[3]22 Nisan 2017’deki ilk duruşmada tahliye oldu.

haber-mihalgazi.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu